Android Interactive Monitor MIB86 [QMMIIB86]
SKU: QMMIIB86
The 86” MIB86 Interactive Monitor is an advanced touch solution designed to promote collaboration and productivity. It allows direct interaction with integrated Android 14 or with an external Windows PC (via peripheral or OPS module). With 4K Ultra HD resolution and 500 cd/m² brightness, it ensures sharp images and excellent visibility in any environment. Equipped with a 2x A76 + 2x A55 processor, 8 GB of RAM and 128 GB of storage, it delivers smooth performance and efficient multitasking. It includes real-time writing and annotation, precise multi-touch interaction and integrated microphones for videoconferencing and hybrid collaboration.
  • Power Supply: AC 100 V ~ 240 V, 50/60 Hz
  • Screen Size / Resolution: 86" Interactive Monitor /3840x2160 4k
  • Refresh Rate: 60 Hz
  • Outputs: HDMI x1, SPDIF x1, 3.5 mm Headphones x1 RJ45 x1
  • Connectivity: Bluetooth 5.2, NFC x1
  • Brightness (cd/m²): 500
  • Operating System: Android 14.0, GPU-MaliG57, RAM-8GB, ROM-128GB
  • Processor: 2x A76 (1.9 GHz) + 2x A55 (1.9 GHz)
  • Touch Technology: Infrared frame
  • Simultaneous Touch Points: ≤ 20 (Android), ≤ 50 (Windows)
  • Touch Accuracy: < 2 mm
  • EDLA Certification: Optional (ref. QMMIIB86V2) with Android 13
  • Viewing Angle: 178° / 178°
  • Response Time: 8 ms
  • Microphones: 8-microphone array
  • Audio: 2x20 W+subwoofer 20 W
  • Backlight: DLED
  • Storage Temperature: -30°C ~ 50°C
  • Contrast Ratio: 1200:1
  • Power Consumption without OPS: < 415 W
  • Wi-Fi: WI-FI 6 (5 G / 2.4 G)
  • Network: 10 / 100 1000Mbps
  • Environments: Indoor
  • VESA: 800x400 mm
  • Weight: 68 kg
  • Dimensions: 1954(L) x 1188(H) x 85(D) mm
  • Refresh Rate: 60 Hz
  • Brightness (cd/m²): 500
  • Touch Accuracy: < 2 mm
  • Viewing Angle: 178° / 178°
  • Response Time: 8 ms
  • Audio: 2x20 W+subwoofer 20 W
  • Backlight: DLED
  • Contrast Ratio: 1200:1
  • Wi-Fi: WI-FI 6 (5 G / 2.4 G)
  • Network: 10 / 100 1000Mbps
  • Environments: Indoor
  • VESA: 800x400 mm